Asset Publisher Asset Publisher

Niepozorny skarb przyrody

Kilka dni temu na terenie leśnictwa Huta zauważono małego czarnego grzybka. Niemałe było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że jest to rzadki gatunek, który do niedawna występował tylko w Białowieskim Parku Narodowym.

Mowa tu o lipniku lepkim (Holwaya mucida). Gatunek ten porasta martwą lipę, w pobliżu leśniczówki.

Warto zauważyć, że leśnicy mając na celu ochronę różnorodności biologicznej pozostawiają w lesie drewno martwych drzew w różnych stadiach rozkładu, ponieważ większość zagrożonych i ginących gatunków leśnej fauny i flory związana jest, przynajmniej w części swojego cyklu życiowego, ze starymi drzewami i pniami.

Ale wróćmy do naszego okazu. Lipnik to niepozorny grzyb, który występuje w postaci doskonałej i niedoskonałej.

Stadium niedoskonałe – anamorfę, czyli bezpłciową postać rozwojową, możemy spotkać częściej. Kształtem i wyglądem przypominają zapałkę. Na czarny trzonku posiada lekko przezroczystą owalną, śluzowatą główkę, w kolorze biało-szarym. Na załączonych zdjęciach widać, gdzie w spękaniach kory starej lipy wyrastają dziesiątki anamorf.

Stadium doskonałe – teleomorfy, czyli płciowa postać rozwojowa u grzybów, spotykana niezwykle rzadko. Na krótkim trzonku znajduje się pomarszczona czarna, płytka miseczka. Znalezienie takiej formy rozwojowej to wielkie wydarzenie.

Gatunek objęty ochroną częściową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.