Lista aktualności
Przedwiośnie
Trwa przedwiośnie zwane inaczej zaraniem wiosny. Jest to fenologiczna pora roku określająca okres przejściowy między zimą, a wiosną. Śnieg już dawno ustąpił, dzień się wydłużył, a marcowa aura choć kapryśna, nie szczędzi w tym roku słońca. Jest to stosunkowo krótki i ciekawy czas do prowadzenia obserwacji wybudzającej się ze spoczynku przyrody.
W lutym przyleciały pierwsze żurawie, ptaki intensywnie szykują się do lęgów, kończy się już okres kwitnienia leszczyny, a rozwijające się pączki drzew i krzewów są nie lada gratką dla miłośników obserwacji fenologicznych.
Fenologia jest bardzo starą nauką przyrodniczą zajmującą się zjawiskami zachodzącymi w rozwoju roślin i zwierząt w różnych porach roku.
Przełom zimy i wiosny jest czasem, kiedy rośliny budzą się z zimowego spoczynku w określonej kolejności i powoli, tak że nawet mało wprawny, początkujący przyrodnik jest w stanie poczynić interesujące obserwacje.
W lasach liściastych drzewa jeszcze nie rozwinęły liści, dzięki temu do dna lasu dociera światło. Wykorzystują to rośliny wczesnowiosenne, które w krótkim czasie kiełkują, kwitną, a nawet owocują. Na przedwiośniu w runie żyznych siedlisk leśnych spotkać można śnieżyczkę przebiśnieg, przylaszczkę pospolitą, kokorycz, ziarnopłon wiosenny i wiele innych. Okres ich aktywności jest krótki, muszą się spieszyć nim drzewa rozwiną liście i zacienią dno lasu. Później przechodzą w stan spoczynku, a ich miejsce zastępują gatunki lepiej znoszące ocienienie.
Zachęcamy do prowadzenia obserwacji przyrody w tym interesującym okresie roku.