Asset Publisher Asset Publisher

W trosce o zwierzynę drobną

Zając, bażant i kuropatwa to gatunki zaliczane do zwierzyny drobnej. Związane są ze środowiskiem upraw rolnych i łąk, stanowią nieodłączny element mozaiki krajobrazu polno-leśnego Mazowsza. Postępująca intensyfikacja rolnictwa, ssaki drapieżne i inne niekorzystne czynniki, spowodowały znaczny spadek populacji zająca, bażanta i kuropatwy.

W okresie ostatnich dwudziestu lat zaobserwowano znaczny spadek liczebności zwierzyny drobnej na Mazowszu. Problem w szczególności dotyczy zająca, bażanta i kuropatwy, której liczebność spadła aż o 70 %. W celu utrzymania zwierząt stanowiących ozdobę naszych pól i łąk powstał „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie mazowieckim" realizowany przy współpracy leśników i myśliwych.

Od 2011 roku w Nadleśnictwie Garwolin funkcjonuje „Program reintrodukcji kuropatwy, zająca i bażanta na terenie OHZ „Uścieniec". Celem programu jest zwiększenie i utrzymanie odpowiedniej liczebności populacji tych gatunków. W ramach programu prowadzi się wsiedlanie zwierzyny do łowiska, wykonywanie urządzeń łowieckich (głównie podsypy), dokarmianie zwierząt oraz redukcję drapieżników (lisów). Programowi towarzyszy działalność edukacyjna.
Od 2012 roku wsiedlono 50 zajęcy, 400 bażantów i 200 kuropatw. Wstępnie realizacja programu planowana jest do 2016 r.

Szersza informacja znajduje się w poniżej zamieszczonym artykule pt.: „Nadające zające" autorstwa Jacka Sagana z RDLP w Warszawie. Zachęcamy do lektury.