Asset Publisher Asset Publisher

Po gradobiciu w Cyganówce

Trwa usuwanie szkód powstałych w wyniku burzy gradowej, która 20 maja 2013 r. przeszła przez okolice Wilgi. Zjawisko trwało 15 minut powodując poważne uszkodzenia drzewostanów na powierzchni około 1000 ha. Grad o średnicy dochodzącej do 3 cm zniszczył korony drzew starszych drzewostanów, dotkliwie uszkodził również uprawy leśne.

W zasięgu burzy gradowej znalazło się leśnictwo Cyganówka, które tworzą drzewostany sosnowe na ubogich siedliskach borowych. Intensywny opad gradu przeszedł tu pasem szerokości około 2 km powodując znaczne uszkodzenia koron drzew: redukcja igliwia dochodziła do 90-95%, a dno lasu po burzy usłane było grubym dywanem cetyny.

W trakcie burzy gradowej zniszczona została ostoja bociana czarnego. Niestety ucierpiał również gniazdujący bocian, który prawdopodobnie próbował uchronić lęg przed zniszczeniem i doznał śmiertelnych obrażeń. Jest to dla przyrody nadleśnictwa duża strata: bocian czarny jest stosunkowo rzadkim gatunkiem objętym ochroną strefową, a jego ostoja w leśnictwie Cyganówka była corocznie zasiedlana z sukcesem lęgowym.

Szkody w drzewostanach oszacowano na powierzchni bliskiej 1000 ha, co stanowi ponad 60% powierzchni leśnictwa Cyganówka. Osłabione drzewostany sosnowe są narażone na gradację szkodników wtórnych, które zasiedlają osłabione drzewostany powodując ich ostateczne zamieranie. Z uwagi na charakter klęskowy zjawiska i zagrożenie atakiem szkodników wtórnych drzewostanów sosnowych tworzących w tej części Nadleśnictwa duże, zwarte kompleksy leśne niezbędne jest bieżące usuwanie posuszu, które nierzadko ma charakter tzw. zrębów sanitarnych.

Klęski żywiołowe są w przyrodzie zjawiskiem naturalnym, lecz ich skutki będą odczuwalne przez wiele dziesięcioleci. Usuwane drzewostany są sukcesywnie odnawiane, w ich miejscu powstanie młode pokolenie wielkopowierzchniowych upraw.