Lista aktualności Lista aktualności

Jemioła, coraz większy problem garwolińskich lasów.

    

Czym jest jemioła ?

Półpasożyt czerpiący za pomocą ssawek wodę wraz z solami mineralnymi z roślin, na których rośnie, dzięki temu przeprowadza fotosyntezę. Jej korzenie rozrastają się pod korą drzewa, pobierają z niej niezbędne składniki, a przede wszystkim bardzo osłabiają drzewo. Jemioły wytwarzają soczyste jagody, które zjadają ptaki. To właśnie one pośredniczą w rozsiewaniu roślin, zarażając kolejne drzewa.

Dlaczego poruszamy ten temat ?

Powszechnie uważa się, że jemioła ma niewielki wpływ na drzewa. Jednak staje się znacznym problemem, gdy rośnie w dużym nasileniu. Osłabia drzewa do tego momentu, że po jakimś czasie gospodarz usycha.

Jemioła rozpierzchła występuje na sośnie, obserwowana jest w naszym nadleśnictwie od wielu lat. Nie stanowiła dotychczas zagrożenia dla drzewostanów. Niestety w ostatnich latach jej występowanie znacznie się nasiliło, powodując zamieranie drzew, a nawet całych drzewostanów.

Czy ocieplenie klimatu wpływa na jemiołę ?

Występujący w ostatnich latach deficyt wody spowodował znaczne osłabienie drzewostanów sosnowych. Najmocniej suszę odczuwają starsze drzewa. Osłabione stają się bardzo podatne na działanie m.in. jemioły, która stała się czynnikiem dobijającym. Szczególnie dotkliwe są występujące ostatnio bezśnieżne ciepłe zimy, podczas, których sosna wchodzi w stan spoczynku, a rosnąca na nich jemioła nie. Występuje na całej długości korony, blokując tym samym pobieranie wody.

Ile mamy tej jemioły ? Co z nią zrobić ?

Jemioła występuje wielkopowierzchniowo. Ogólna powierzchnia drzewostanów w których zinwentaryzowano jemiołę wynosi 1050 ha. Przy kompleksie innych szkodliwych czynników osłabiających zdrowotność drzewostanów sosnowych jak np. kornik ostrozębny, wymaga podjęcia natychmiastowych działań mających na celu utrzymanie trwałości i ciągłości lasu.

Zjawisko to przybiera coraz większe rozmiary i znaczenie gospodarcze. Dlatego jesteśmy zmuszeni do wykonywania prac mających na celu przebudowę drzewostanów, które polegają między innymi na inicjowaniu z wyprzedzeniem nowego pokolenia lub wykorzystaniu istniejących już odnowień naturalnych.