Asset Publisher Asset Publisher

IV edycja konkursu „Wiem, co w lesie piszczy”

Zgodnie z zapowiedzią, 10 czerwca 2016 roku odbyła się IV edycja konkursu przyrodniczego „Wiem, co w lesie piszczy". Do tegorocznej edycji zgłosiło 27 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych z zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Garwolin.

Konkurs tradycyjnie odbył się na Leśnej Ścieżce Przyrodniczo-Kulturowej w Hucie Garwolińskiej. Drużyny startowały co 6 minut od godziny 9:15 do 11:51. Na trasie ścieżki, na ośmiu stanowiskach, uczestnicy zmagali się z rozpoznawaniem ptaków, ssaków, drzew i krzewów, tropów zwierząt, bezkręgowców, płazów i gadów, roślin chronionych i zielnych oraz grzybów. Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych wykazali się znakomitą znajomością rozpoznawanych gatunków, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu młodzieży i ich opiekunów.

Najwyższą liczbę punktów i zarazem pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Władysławowskiej. Pierwsze miejsce zostało wyłonione od razu po zliczeniu punktów. O miejsce 2 i 3 w dogrywce walczyły, aż cztery drużyny z sumą 77 punktów:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Antoniówce Świerżowskiej
  • Zespół Szkolno– Przedszkolny w Woli Rębkowskiej
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Górznie
  • Publiczna Szkoły Podstawowej w Życzynie

Po żarliwej dogrywce drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Życzynie, trzecie miejsce wywalczył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Rębkowskiej. O włos od zwycięstwa były dwie drużyny: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Górznie oraz Szkoła Podstawowa w Antoniówce Świerżowskiej.

Długi czas oczekiwania na start, powroty drużyn z trasy i zakończenie pracy Komisji konkursowej umilały pupile naszych dwóch podleśniczych. Jarosław Przydacz pojawił się z puchaczem i jego pisklakami, jastrzębiem oraz rarogiem. Jacek Trzpil zaprezentował umiejętności swoich nienagannie ułożonych retrieverów. Uczestnicy wspólnie spędzili czas podczas zabaw i gier terenowych. Na zakończenie zorganizowane zostało ognisko dla wszystkich.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za udział, znakomite przygotowanie, cierpliwość i niezwykłą dyscyplinę czasową, która była warunkiem sprawnego przeprowadzenia konkursu.